Krivično pravo

Krivično pravo

Gospodin Koca je imao iskustva u odbrani i zastupanju sporednog tuzioca (zrtve) radi uvrede, kradje, voznje u alkoholiziranom stanju, pronevjeri, trgovinom sa drogama (opojnim sredstvima), teske kradje, ubistva i ubistva na mah. Odbrana je usljedila u prvoj instanci kod krvicnog sudije, suda sa porotom, suda sa porotom za omladinu i petoclanog suda sa porotom.

Krivicna odbrana je u njeamcko pravu nije prilagodjena laicima. Ukoliko se optuzeni razumno brani prvi zahtjevi drzavnog tuzilastva nece biti prihvaceni, niti postati pravosnazni. Sta je u biti krivica, ne zna niko, tako da sudovi odlucuju prije prema osjecaju, nego prema jednom razumljivom vrednovanju cinjenica, po kojoj bi se mogla mjeriti kazna. Stoga je nekad potrebna agresivna, a nekad neprijatna odbrana, da bi se dobile odgovarajuce olaksavajuce okolnosti i doslo do manjeg kaznjavanja ili osobodjenja od javne optuznice.

Njemacko krivicno procesno pravo nudi kod manje krivice brojne mogucnosti obustavljanja procesa u svakom polazaju tog postupka. Krivicni postupak moze biti obustavljen i nakon presude i u zalbenom a i u revizionom postupku. Ukoliko postoji veca krivica, tj. ukoliko je neko djelo sa vecom zatovorskom kaznom zaprijeceno, postoji mogucnost uslovne kazne ili ustanovljenje cinjenica, koje primoravaju sud da izrekne blazu kaznu.

Odlucujuce pitanje obdrane od kricinog gonjenja je, da li se optuzeni ili ookivljeni treba braniti sutnjom ili ne. Ovo pitanje treba da odluci krivicni branilac. Zato treba angazovati krivicnog branoica.